Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Porovnanie čerpania eurofondov a dotácií obcí v seneckom okreseVytlačiť
 

Vážení občania, 

nižšie nájdete porovnanie úspešnosti vybraných obcí v seneckom okrese. Grafiku spracoval a súhlas na zverejnenie nám poskytol jeden z kandidátov na starostu v inej obci.

Grafika nepotrebuje žiadny komentár. Číslo za našu obec mohlo byť vyššie ak by nespolupracujúci poslanci dali zelenú viacerým žiadostiam. Žiaľ, nestalo sa tak pretože poslanci opakovane nepodporili starostom pripravené projekty.

Letak eurofondy grafika SVK_Final.jpg

Hovorí starosta: "Na júnovom zasadaní poslanci nepodporili možnosť získať dotácie z eurofondov na niekoľko projektov. Súčasťou každej žiadosti o EU fondy totiž musí byť uznesenie zastupiteľstva, že poslanci obce súhlasia s povinným 5% spolufinancovaním z rozpočtu. Septembrové zastupiteľstvo nebolo uznášaniaschopné, preto projekty znovu neboli prerokované.

Obec Chorvátsky Grob podáva žiadosť o EU fondy na vodozádržné opatrenia na Vajnorskej, ktoré umožnia vyriešiť problém s dažďovou vodou a zároveň pripraviť terén na vybudovanie chodníka. Ďalším projektom je vybudovanie Denného stacionára pre seniorov v priestoroch bývalej azbestovej škôlky na Pezinskej. Oba projekty majú deadline až po voľbách, preto je ešte reálna šanca, že budú zvolení takí poslanci, ktorí projekty podporia. Projekt výstavby telocvične pri škole v Javorovej aleji, pokračovanie cyklotrasy popri ceste okolo prameňov do Chorvátskeho Grobu ani ďalšiu materskú školu v Promcene neboli poslanci ochotní podporiť.

Obec realizáciou projektov mohla profitovať, avšak antipatie niektorých poslancov voči starostovi a ich osobné ambície prevýšili nad verejným záujmom a projektmi v prospech občanov obce Chorvátsky Grob. Dúfam, že takáto situácia sa v novom obecnom zastupiteľstve nebude opakovať.

Pre oživenie pamäte občanov, projekty nepodporili nasledovní poslanci: Peter Borovský, Ján Granec, Daniela Keblešová, Anna Krahulcová, Dana Michálková, Martina Múčková, Ivan Volek, Vladimíra Vydrová. V dôsledku toho, že poslanci spolufinancovanie dotácií z rozpočtu obce neschválili, obec prišla o možnosť uchádzať sa o prostriedky z eurofondov.

Občania by preto mali dôkladne zvážiť svoje rozhodnutie, komu dajú svoje hlasy v nasledujúcom volebnom období, aby sa podobným situáciám v obci v budúcnosti predchádzalo. Verím, že po voľbách budú v zastupiteľstve sedieť ľudia, ktorým záleží na rozvoji obci a že pre nich bude prvoradé získavanie externých zdrojov, keďže obecný rozpočet nie je tak veľký, aby pokryl všetky projekty a plány obce."


 

Zverejnené 3.10.2018


 


English version
Úvodná stránka