Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Mám nadbytok lístia, konárov a trávy. Môžem to všetko spáliť u seba na svojom pozemku? Nikoho neohrozím.

Počet videní: 180
3 min. čítania
Mám nadbytok lístia, konárov a trávy. Môžem to všetko spáliť u seba na svojom pozemku? Nikoho neohrozím.

Spaľovanie odpadu zo záhrad je nielen nebezpečné pre ľudské zdravie, ale je aj v rozpore so zákonom!

Horenie v tomto prípade prebieha pri pomerne nízkych teplotách, čo je dôvodom vzniku látok škodlivých pre ľudské zdravie, napríklad rakovinotvorných dioxínov. Ľudia riziko nevnímajú, pretože pri tom nedochádza k akútnym účinkom - otravám. Z dlhodobého hľadiska však spôsobujú závažné zdravotné problémy.

Zákon o odpadoch už od roku 2006 zakazuje zneškodňovanie biologicky rozložiteľného odpadu iným, než predpísaným spôsobom. Spaľovanie odpadov je priestupok, ktorý prejednáva samospráva - obec s možnosťou uloženia pokuty až do výšky 1500 Eur.

Spaľovanie odpadov na záhradách nepriamo zakazujú aj ďalšie zákony, napríklad aj občiansky zákonník. Ľudia žijúci v rodinných domoch môžu spracovať bioodpad aj sami. Najlepšie pomocou vlastných kompostovísk. Sú aj ďalšie možnosti, ako napríklad nastielanie, keď sa odpadom zo záhrady zakryje pôda, čo ju chráni pred vysúšaním. Bioodpad sa dá využiť aj na vybudovanie takzvaného vysokého zákona. Okrem prirodzeného hnojenia tu vzniká aj teplo, ktoré umožňuje pestovať plodiny i skoro na jar.

Zhrnutie:

Spaľovanie lístia, konárov, zvyškov rastlín po zbere úrody a ostatného odpadu zo záhrad a domácnosti, je zakázané a škodlivé. Tento zákaz upravujú nasledovné zákony:

  • Zákon č. 79/2015 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov (viď § 13 Zákazy).
  • Zákon č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov.
  • Zákon č.40/ 1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (... nikto nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami a podobne).

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.