Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Neuvažuje obec o zmene spôsobu spoplatňovania odvozu smetí tak, aby sa spoplatňoval skutočne odvezený objem?Vytlačiť

Počet videní: 292
2 min. čítania
Neuvažuje obec o zmene spôsobu spoplatňovania odvozu smetí tak, aby sa spoplatňoval skutočne odvezený objem?Vytlačiť

Obec sa pri stanovení výšky poplatku môže pohybovať iba v možnostiach zákona. Zákon o odpadoch ani Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady dnes nedávajú obci možnosť stanoviť poplatok na základe skutočne odvezeného objemu odpadu. Pri množstvovom zbere, ktorý máme v obci zavedený, vychádzame zo  vzorca (§ 79, ods. 1, Zákon č. 582/2004 Z. z.): "Súčin frekvencie odvozov, sadzby a objemu zbernej nádoby".

Spravodlivosť aktuálneho systému je daná nižším poplatkom pri nižšej frekvencii vývozu odpadu. Predpokladá sa, že nižšia frekvencia vývozu je výsledkom dôsledného triedenia. Ak dôsledne triedite, stačí vám mesačný odvoz odpadu a platíte výrazne menej ako obyvatelia, ktorí netriedia vôbec (alebo menej dôsledne) a majú odvoz odpadu každé dva týždne, alebo každý týždeň.

Rozdiel medzi poplatkom za mesačný vývoz a týždenný vývoz je až 4-násobný. Dnes obec môže iba takýmto spôsobom "odmeňovať" obyvateľov, ktorí odpad dôsledne triedia.

Váženie množstva odpadu a diferencovanie platieb podľa skutočne odvezeného objemu bude podľa zákona povinné od januára 2023. Prosím zoberte do úvahy skutočnosť, že poplatok za komunálny odpad v sebe zahŕňa aj všetky náklady obce na odpadové hospodárstvo (náklady na čierne skládky, zberné miesta, veľkoobjemný odpad a pod.).

Každý poplatník sa tak podieľa nielen na likvidácii "svojho vlastného" odpadu, ale aj na pokrytí ďalších obecných nákladov na odpad (v súlade so zákonom).

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.