Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Zaoberala sa obec pri rozhodovaní o zvyšovaní poplatku tým, aký vplyv na množstvo vyprodukovaného komunálneho odpadu má intenzita vývozu separovaného odpadu?

Počet videní: 393
2 min. čítania
Zaoberala sa obec pri rozhodovaní o zvyšovaní poplatku tým, aký vplyv na množstvo vyprodukovaného komunálneho odpadu má intenzita vývozu separovaného odpadu?

Dokončenie otázky:

Napr. Papier sa vyváža len raz za mesiac. Zákonite teda veľa papiera konci v komunálnom odpade namiesto separovaného. A teda sa zvyšuje odpad, za ktorý platia obyvatelia.

ODPOVEĎ:
V obci sa ročne vyseparuje cca 130 ton papiera (2020). Ak by, podľa Vašej úvahy, ďalšia tretina tohoto množstva (65 ton) skončila v zmesovom odpade, malo by to na obecný rozpočet vplyv približne 6-10 tisíc eur (nová výška zmesového skládkovného 66 eur násobená 65 tonami, plus poplatok envirofondu, plus časť manipulácie a dopravy). Pri celkových nákladoch vo výške 300 tisíc eur je to suma, ktorá zásadne nevyplýva na výšku poplatku vyberaného od poplatníka. Samozrejme budeme aj o tých 10 tisíc bojovať (vzdelávacia kampaň, osveta).
Navyše, zber papiera je viac o ochote každého obyvateľa triediť a zapojiť sa do uvedomelej a cielenej ochrany životného prostredia. V obci sa triedené zložky (papier, plasty) zberajú do vriec, alebo nádob. Ak mám plnú nádobu, môžem odkladať papier do vreca (to isté platí pre plasty).  Vytriedený odpad vo vreci priložím k modrej nádobe raz za mesiac a nemusím ho odhadzovať do zmesového odpadu. Tu žiaľ zohráva rolu "lacnosť" poplatku za odpad a nemožnosť merať množstvo vyprodukovaného odpadu obyvateľmi. Keďže je poplatok (relatívne) nízky, tak ľudia neriešia, či  papier vyseparovali, alebo vložili do komunálnej zmesky. Ak chceme dosiahnuť, aby sa toto zmenilo, musí byť zmesový odpad pre poplatníkov výrazne drahší a separovanie sa im oplatí aj za cenu drobného osobného diskomfortu.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.