Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Pomník padlých vojakov

GALÉRIA
Počet videní: 192
3 min. čítania

VH: Pomník padlých vojakov I. a II. svetovej vojny (OU BA - MV SR)

Obec v mesiaci Máj 2021 žiada Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky cez Okresný úrad Bratislava v zmysle zákona č. 130/2005 Z.z. o vojnových hroboch v znení neskorších predpisoch o príspevok na rozpočtový rok 2022 na zabezpečenie starostlivosti o vojnové hroby a na plnenie úloh podľa § 4 ods.2 zákona (oprava a obnova hrobov a iných symbolov 1. a 2. svetovej vojny).

V Obci Chorvátsky Grob je postavený Pomník padlých vojakov v I. a II. svetovej vojne, ktorý bol postavený v roku 1933, nachádza sa v centre pred kostolom.


Obec dňa 21.02.2022 prijala finančné prostriedky na základe vyplnenej žiadosti – prenesený výkon – príspevok na Vojnové hroby vo výške 18,57 eur v zmysle zákona č.130/2005 Z.z. o vojnových hroboch § 4 ods.1 zákona – príspevok sa poskytuje v sume päťnásobku hodinovej minimálnej mzdy na každý hrob, pomník, pamätník, pamätnú tabuľu a iný symbol súvisiaci s 1. a 2. svetovou vojnou, resp. vojnovou udalosťou, napr. SNP a pod.


V mesiaci Apríl 2022 boli Obci schválené finančné prostriedky vo výške: 7.500,00 eur na opravu a obnovu pomníka padlých vojakov v I. a II. svetovej vojne.


Obec v roku 2022 zrealizovala opravu Pomníka padlých vojakov v I. a II. svetovej vojne, ktorého výsledkom je obnovený Pomník padlých vojakov v I. a II. svetovej vojne, ktorý sa nachádza v centre Obce Chorvátsky Grob pri kostole.

Na pomníku boli zrealizované práce: celoplošné očistenie kameňa pomníka od depozitu, machov a sekundárnych náterov; ručné dočisťovanie kameňa pomníka; umelecko-remeselná obnova pomníka, očistenie, obnova písmen a doplnenie vypadnutých; ochrana pomníka vo forme ochranného náteru, tzv. hydrofobizácia pomníka a nové betónové stĺpiky v zmysle vizuálu pôvodných.

Pomník tak môže slúžiť pamiatke na padlých vojakov v I. a II. svetovej vojne znovu po ďalšie roky.

Uvedený projekt bol finančne podporený Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky.

 

 

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.