Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Spievajúce stromy (Nadácia Ekopolis)

Počet videní: 161
3 min. čítania

Obec v Januári 2021 reagovala na výzvu Nadácie Ekopolis, ktorá spustila 15.ročník grantového programu Zelené Oázy.

Program podporuje trvalú starostlivosť o environmentálne hodnotné miestne lokality, ktoré slúžia širokej verejnosti, podporujú ochranu prírody a trvalú udržateľnosť.

Obec podala projekt s názvom: "Spievajúce stromy", pričom na tomto projekte budú úzko spolupracovať aj naše školy ZŠ s MŠ Javorová alej1, a ZŠ s MŠ Školská. Cieľom podaného projektu je získať finančné prostriedky na revitalizáciu okolia koryta odvodňovacieho rigola. Vykonať arboretistický audit vzrastlých dreví a na jeho výsledkoch vykonať orez a sanáciu stromov, vybudovať vtáčie búdky, krmidlá, hmyzie hotely. Chceme podporiť funkčnosť biokoridoru tak, aby bola zachovaná odvodňovacia funkcia rigolu a pozitívny manažment vody v území. Lokalita realizovaného územia projektom je naplánovaná - ulica Javorová alej, oproti ZŠ a MŠ, p.č.2842/2 k.ú. Chorvátsky Grob, jeho približná veľkosť je 4330 m2 a súčasne bude vyčistený rigol aj na Pezinskej ulici - dĺžka cca 200 m, KN-C 1587/76, KN-C 1587/3 k.ú. Chorvátsky Grob.  Oba rigoly sú v súčasnosti zanedbané a neplnia odvodňovaciu funkciu v plnej miere.

Realizáciou projektu verejnosť získa priestory, ktoré prispejú k biodiverzite územia, vylepší vodný režim a mikroklímu. Priaznivé podmienky pre drobné cicavce a vtáky prispejú k ich zahniezdeniu a nebude sa riešiť problém s komármi a iným nepriaznivým hmyzom v letnom období. Priestor bude pôsobiť relaxačne pri pohľade zo strany školy a vytvoríme pozitívne vnímanie krajinného obrazu.

 

Dňa 03.02.2021 bola Obec informovaná, že po zasadnutí odbornej komisie, ktorá hodnotila 166 projektov prihlásených do 15. ročníka grantového programu Zelené oázy 2021, že naša žiadosť sa nezaradila medzi postupujúce projekty.

Ďakujeme Vám za vynaložený čas, ktorý ste žiadosti venovali a vážime si Váš záujem aktívne zveľaďovať svoje okolie. Pevne veríme, že Váš zámer sa v budúcnosti dočká realizácie. Budeme radi, keď sa o podporu budete uchádzať opäť v budúcich ročníkoch programu Zelené oázy.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.