Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Zastupiteľstvo nerokovalo, obec prichádza o peniaze

Dátum: 22.10.2023
Autor: Chorvátsky Grob
Počet videní: 851
5 min. čítania
Zastupiteľstvo nerokovalo, obec prichádza o peniaze

Starostka: Politikárčením poslancov sme už prišli o milión eur.

Naplánované rokovanie obecného zastupiteľstva sa 23. 10. 2023 neočakávane neuskutočnilo. Poslanci volebného zoskupenia Team Grob (TG) sa ho odmietli zúčastniť, o čom písomne informovali starostku. Ako dôvod uviedli „závažnú a znepokojivú situáciu v oblasti odpadového hospodárstva v obci.“

"Požiadali ma, aby bolo rokovanie preložené do doby, kým budú poslancom doručené požadované informácie a dokumenty súvisiace s odpadovým hospodárstvom. Prízvukujem, že k tejto problematike nebol plánovaný samostatný bod rokovania zastupiteľstva a ani žiadne uznesenie, " vysvetľuje starostka Vladimíra Vydrová.

Konanie časti poslancov môžem pokojne označiť aj za ochromenie činnosti a fungovanie obce. Tu sú dôvody:

  1. Odmietaním a špekulovaním o viacerých pripravených investíciách obce sme prišli takmer o milión eur. Práve vďaka odmietaniu poslancov TG sme prišli o schválený príspevok na výstavbu Denného stacionára vo výške viac ako 630-tisíc eur a teraz aj o schválený finančný príspevok na modernizáciu športového areálu na Pezinskej v hodnote viac ako 330-tisíc eur.
  2. Na rokovaní sa malo vyriešiť dofinancovanie oboch ZŠ s MŠ, ktoré požadovali navýšenie príspevku na svoju prevádzku a činnosť. Spolu išlo o približne 40-tisíc eur.
  3. Svojou absenciou na rokovaní poslanci ohrozujú ukončenie sporu s AVS a nadobudnutie pozemkov AVS v lokalite Hrudky, o ktoré môžeme prísť v prípade vyhláseného konkurzu spoločnosti, ktorý sa očakáva v krátkej dobe.
  4. Ohrozené je aj fungovanie MŠ na Kolibríkovej ulici, nakoľko poslanci neschválili zmenu v rozpočte a zabránili podpisu dodatku k zmluve s majiteľom.
  5. Poslanci znemožňujú dokončenie druhej etapy detského kamienkového ihriska na Školskej ulici, na ktoré má obce prisľúbené financie od rodičov, BSK a firiem.
  6. Nedorieši sa ani financovanie odvozu výkopovej zeminy (lokalita Hrudky), ktorá zostala z výstavby cyklotrasy od OC Monar po potok Čierna Voda.
  7. Ohrozená je funkčnosť rady školy ZŠ s MŠ Školská z dôvodu neschválenia delegovania zástupcov zriaďovateľa.

"O avizovanom zrušení zberného miesta, ktoré je zástupným dôvodom ich neúčasti na rokovaní, a tiež o otvorení nového súkromného zberného dvora, sme aj s poslancami diskutovali na nedávnych komisiách obecného zastupiteľstva, ktoré sú poradným orgánom poslancov. Mnohí z nich sa ich však nezúčastnili," dopĺňa starostka.

Na ďalšie otázky, ktoré poslanci TG položili (po rokovaniach komisií) chcelo vedenie samosprávy odpovedať aj na neuskutočnenom rokovaní OcZ v bode "Rôzne".

"Spôsob riešenia – neprídeme, pokiaľ niečo nesplníte – považujem za nešťastný. Rukojemníkom takéhoto konania je obec a jej obyvatelia. Bola by som rada, keby poslanci Teamu Grob nerobili politiku a pracovali pre ľudí," uzatvára starostka.

 

Ešte jedna poznámka na záver, o ktorej je dobré vedieť: Poslanci TG odmietli realizáciu projektu modernizácie športového areálu na Pezinskej, na ktorý obec získala 330-tisíc eur z fondov EÚ. Podľa časti poslancov je projekt zlý, zastaralý, nedostatočný. Pozrime sa na fakty: Projekt obce Chorvátsky Grob, na ktorý máme platné stavebné povolenie ešte z roku 2016, skončil u hodnotiteľov na MIRRI SR na treťom mieste spomedzi takmer 650 žiadateľov. Podporených bolo len 39 projektov. Obstáli sme v silnej konkurencii miest ako sú Trnava, Trenčín, Košice, Galanda, či viaceré mestské časti Bratislavy. 

Rozhodnutím poslancov Teamu Grob sme o 330-tisíc eur prišli a ihrisko ostane v takto stave ako je dnes ešte aj ďalšie roky. 

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.