Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Šesť dôvodov prečo zatvárame zberné miesto na Triblavinskej

Dátum: 31.10.2023
Autor: Chorvátsky Grob
Počet videní: 4227
6 min. čítania
Šesť dôvodov prečo zatvárame zberné miesto na Triblavinskej

K dispozícii je nový moderný zberný dvor spoločnosti sEKO.

Zberné miesto na Triblavinskej ceste, ktoré niekoľko rokov prevádzkovala obec, splnilo svoj účel a od 01. 11. 2023 bude zatvorené. Pre obyvateľov je otvorený nový moderný zberný dvor na Triblavinskej ceste, o kilometer a pol ďalej – za diaľničným nadjazdom. Informovali sme o tom tu.

So súkromným prevádzkovateľom zberného dvora má obec od roku 2022 uzatvorenú zmluvu a takmer rok sa čakalo na ukončenie schvaľovacích procesov. Pre obecný rozpočet a poplatníkov je ukončenie prevádzky zberného miesta dobrá správa z nasledovných dôvodov:

 1. ZNÍŽENIE POPLATKU ZA ODPAD
  Prevádzkovanie zberného miesta stálo obec viac ako 65-tisíc eur ročne. Po jeho zrušení sa o 50-tisíc eur môžu znížiť náklady na odpadové hospodárstvo obce a ak sa nezmenia iné faktory (zákonné, inflačné a pod.) môže to viesť k zníženiu poplatku za odpad pre každého poplatníka.

 2. UKONČENIE PROVIZÓRIA
  Doterajšie obecné zberné miesta (vrátane posledného na Triblavinskej ulici) nemali dostatočné technické parametre na prevádzku zariadenia na nakladanie s odpadmi (okrem iného chýba napríklad mostová váha na váženie dovezeného odpadu). Po každom väčšom daždi je celá plocha zberného miesta na Triblavinskej zaplavená a prevádzka obmedzená, alebo zastavená úplne. Prebudovanie zberného miesta na funkčný zberný dvor by stálo státisíce.

 3. SPRAVODLIVOSŤ
  Niektorí obyvatelia sa snažia eliminovať množstvo odpadov, ktoré vytvoria (kompostujú, energeticky zhodnocujú, darujú, znovu používajú a pod.), pre iných to dôležité nie je. Tvorba odpadu je tak otázkou dobrovoľného rozhodnutia každého jednotlivca. Ak si niekto dá  námahu a odpad netvorí, neexistuje najmenší dôvod, aby sa podieľal na nákladoch iného. Aktuálne napríklad dôchodca s nízkou produkciou odpadov prispieva ekonomicky aktívnemu obyvateľovi s neochotou kompostovať. Zatvorením zberného miesta si každý bude platiť za vlastný odpad.

 4. EKONOMICKÁ NENÁROČNOSŤ
  Prevádzkovateľ zberného miesta poskytuje obyvateľom obce Chorvátsky Grob výrazné zľavy na privezený odpad (je potrebné preukázať sa OP). Finančný dopad na obyvateľov našej obce je tak minimálny, ale zároveň je systém spravodlivý.

- Za 100 kg zmesi trávy a zeminy zaplatíte – 2,16 eur.

- Za 100 kg zmesi trávy, lístia a konárov zaplatíte – 4,32 eur.

- Za 100 kg zmesi zeminy a kameniva zaplatíte – 1,08 eur.

- Za 100 kg nábytku zaplatíte – 10,15 eur.

- Za 100 kg drobného stavebného odpadu zaplatíte – 3,84 eur.

- Za 100 kg konárov (čistých) zaplatíte – 2,16 eur.

 1. STOP ZNEUŽÍVANIU SYSTÉMU
  Na prevádzku zberného miesta sa skladali všetci poplatníci, ale špekulanti a niektoré firmy zneužívali systém tým, že sa preukazovali občianskym preukazom obyvateľa obce, ktorý si  platí  poplatok za odpad. Obec však nemá páky na zabránenie takémuto zneužívaniu systému a výsledkom je, že sa všetci skladáme na odpad špekulantov.

 2. ZÁKONNOSŤ
  Obec zabezpečuje odvoz zmesového, kuchynského a BIO odpadu, plastov (vrátane kovových obalov a tetrapakov) a papiera metódou od domu. Dvakrát ročne bude obec aj naďalej zbierať bezplatne veľkoobjemový, BIO a nebezpečný odpad tak, ako to prikazuje zákon.

 

Je dobré vedieť: Obec na poplatkoch za odvoz a likvidáciu odpadov vyberie od obyvateľov a firiem menej, než nás odpadové hospodárstvo reálne stojí. Dôvod? Poslanci za volebné zoskupenie Team Grob pri schvaľovaní výšky poplatku na rok 2023, nezobrali do úvahy reálne náklady, ale populistickým rozhodnutím v rozpore so zákonom, „zaťali“ obecnému rozpočtu sekeru vo výške takmer 100-tisíc eur. Obec teda hospodári v oblasti odpadového hospodárstva so stratou.


odpady_grafy_financie_(1)

 

Povinnosti obce

Obec má na základe zákona povinnosť:

 1. zabezpečiť nakladanie s odpadmi
 2. dvakrát do roka zabezpečiť zber a prepravu objemného, stavebného a nebezpečného odpadu (posledný zber obec vykonala v dňoch 20.-22.10.2023).

Obec si teda svoje povinnosti plní na sto percent.

 

Každá domácnosť má v rámci zberu odpadu možnosť priamo od domu odviesť:

 • zmesový komunálny odpad,
 • biologický odpad zo záhrad,
 • biologicky rozložiteľný kuchynský odpad,
 • papier,
 • plasty (vrátane kovových obalov a tetrapakov).

V obci sú navyše rozmiestnené kontajnery na zber:

 • skla,
 • drobného elektroodpadu,
 • šatstva (Humana, Ekocharita).

6_dovodov_zberny_dvor