Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

K názvom ulíc bolo doplnené slovo ulica

SÚBOR
Dátum: 07.11.2023
Autor: Chorvátsky Grob
Počet videní: 1143
3 min. čítania
K názvom ulíc bolo doplnené slovo ulica

Zmena dokladov sa nevyžaduje!

Vzhľadom na zmenu zákona a následnej vyhlášky musela aj naša obec pristúpiť k zmenám, ktoré sa týkajú pomenovania ulíc. Obce, ktoré majú viac ako jednu ulicu, musia určiť ich názvy a do názvov doplniť o označenie, či ide o ulicu, námestie alebo iné verejné priestranstvo - napríklad alej. 

Naša obec si splnila túto zákonnú povinnosť a do každého názvu ulice v obci doplnila slovo „ulica“, resp. cesta, alej, námestie. Názvy ulíc ako také sa však nemenia. 

V praxi to znamená, že napr. adresa Chorvátska 1, sa má správne uvádzať ako        Chorvátska ulica 1. 

Nakoľko sa však nejedná o zmenu adresy, ale len o doplnenie názvu ulice o slovo so všeobecným významom, ktoré vecne nemení adresu obyvateľa, nie je potrebné si vybavovať si nové doklady.

Obec danú problematiku konzultovala na Ministerstve vnútra SR, priamo na oddelení Registra adries, ktoré je jeho garantom.

Názov ulice v novom doplnenom tvare sa prenesie do dokladov občanov pri pravidelných zákonných výmenách dokladov (občiansky preukaz, cestovný pas, vodičský preukaz, atď).

V prípade, že by niektorý občan z individuálnych dôvodov potreboval alebo sám chcel doplniť tejto údaj do svojich dokladov, zmena – teda vystavenie nového dokladu na príslušných úradoch je bezplatná, nakoľko k nej došlo na základe originálnej kompetencie obce v zmysle § 4 zákona o obecnom zriadení.

Pre tento účel obec vypracovala „Potvrdenie o doplnení údajov“, ktoré môže občan predložiť pri vybavovaní nových dokladov, aby toto naozaj prebehlo bezplatne.

Originál potvrdenia obdržíte na počkanie v úradných hodinách v podateľni obecného úradu.

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
Potvrdenie o doplneni udajov Veľkosť: 587 kB Formát: pdf Dátum: 7.11.2023