Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Cyklochodník Čierna Voda - Toskánska: Ďalší krok vpred!

Dátum: 10.05.2024
Autor: Chorvátsky Grob
Počet videní: 900
3 min. čítania
Cyklochodník Čierna Voda - Toskánska: Ďalší krok vpred!

Stavebné povolenie na cyklochodník by sme mali získať na prelome júla a augusta. Následne vyhlásime súťaž na výber zhotoviteľa a požiadame o financovanie z Plánu obnovy.

Nová cyklocesta prepojí dva významné cyklochodníky a uľahčí tak dopravu cyklistom aj chodcom tým, že im umožní vyhnúť sa nebezpečným cestám. Bude integrovaná do rozvoja OC Klokan a výstavby 2. etapy obchvatu Grobov, čím vytvorí ucelený cyklistický koridor od Čiernej Vody po Toskánsku.

Prebiehajúce práce
Dokončili sme inventarizáciu drevín a vyčíslili rozlohu pozemkov. Finalizujeme kúpne a nájomné zmluvy. Projektová dokumentácia bola predrokovaná s relevantnými orgánmi a prebehlo stretnutie so Slovenským vodohospodárskym podnikom (SVP) ohľadom mostov a ich prístupových ciest. V rámci inžinierskej fázy preto neočakávame žiadne zásadné zmeny ani prekvapenia.

Ďalšie kroky
Ak pôjde všetko podľa plánu, stavebné povolenie by sme mali získať na prelome júla a augusta. Následne vyhlásime súťaž na výber zhotoviteľa a požiadame o financovanie z Plánu obnovy (výzva sa očakáva na jeseň 2024).

Pragmatický prístup
Vízie finálnej podoby cyklochodníka boli ambiciózne, museli sme sa však prispôsobiť realite. Rokovania o výkupe pozemkov od veľkého počtu vlastníkov by znamenali stratu 2-3 rokov. Zároveň by stavbu značne predražili, čím by sa ohrozila jej financovateľnosť. Preto sme sa rozhodli pre pragmatický prístup. Cyklochodník bude vybudovaný v skromnejšom, ale funkčnom prevedení, ktoré splní všetky technické a bezpečnostné normy. Bohatá zeleň, prístrešky a altánky budú pribúdať v neskorších fázach projektu, ak to dovolia finančné prostriedky. Dôležité je, že cyklochodník bude slúžiť a spríjemní život v regióne.

Starostka Vladimíra Vydrová je odhodlaná dotiahnuť tento projekt do úspešného konca a ďakuje za Vašu podporu.