Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Prokurátorka napadla VZN 2/2023 o školských obvodoch v Chorvátskom Grobe

SÚBOR
Dátum: 10.05.2024
Autor: Chorvátsky Grob
Počet videní: 1415
3 min. čítania
Prokurátorka napadla VZN 2/2023 o školských obvodoch v Chorvátskom Grobe

Prokurátorka zistila, že naše VZN č. 2/2023 diskriminuje deti s trvalým pobytom v obci a v školskom obvode. Obec teraz musí napadnuté ustanovenia zrušiť a upraviť ich tak, aby boli v súlade so zákonom.

Podľa prokurátorky VZN č. 2/2023 upravujúce školské obvody a zápis do základných škôl porušuje zákon, pretože umožňuje prednostný zápis detí zamestnancov školy a obce, aj keď nemajú v Chorvátskom Grobe trvalý pobyt. Spomínané VZN zároveň nezákonne zvýhodňuje deti s trvalým pobytom mimo spádovej oblasti školy, ak ich súrodenec už navštevuje danú školu.

Prokurátorka požaduje, aby obec zrušila diskriminačné ustanovenia VZN a nahradila ich pravidlami, ktoré budú rešpektovať princíp rovnosti. Ak obec protestu nevyhovie, prokurátorka môže podať žalobu na súd.

Starostka obce Vladimíra Vydrová vyjadrila ľútosť nad vzniknutou situáciou a zdôraznila, že obec už začiatkom roka 2024 navrhla zmeny VZN tak, aby bolo v súlade so zákonom. Poslanci o tomto návrhu nerokovali, hoci materiál bol na rokovanie zastupiteľstva predložený.

Čo to znamená pre rodičov?

  • Ak vaše dieťa nastupuje na povinnú školskú dochádzku a nemáte trvalý pobyt v Chorvátskom Grobe, už nebudete mať, ako zamestnanec školy, alebo obce prednostný zápis do školy.
  • Rovnako tak nebudú mať prednosť ani deti, ktoré síce bývajú v obci, ale mimo spádovej oblasti danej školy, a ich súrodenec už navštevuje školu.
  • Presné informácie o prijímacom konaní a o tom, aké doklady je potrebné priniesť, vám poskytne riaditeľstvo vybranej základnej školy.
  • Obec bude priebežne sledovať priebeh prijímacích konaní a v prípade akýchkoľvek pochybností bude od škôl požadovať vysvetlenie.

Dôležité:

  • Protest prokurátorky sa týka len vybraných ustanovení VZN č. 2/2023. Ostatné ustanovenia VZN ostávajú v platnosti. Obec predloží na júnové zasadnutie úplne nový návrh VZN (kvôli jeho prehľadnosti, aby nemal 3 dodatky a zmeny) rešpektujúci nálezy prokurátorky.
  • Pre podrobnejšie informácie o proteste prokurátorky a o zmenách v pravidlách zápisu do škôl odporúčame preštudovať si celé znenie protestu (nájdete aj pod týmto článkom) a VZN č. 2/2023.

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
protest-prokuratora-VZN-2-2024 Veľkosť: 161.9 kB Formát: pdf Dátum: 10.5.2024