Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Za diaľnicou vznikne moderné Centrum zhodnocovania odpadov

Dátum: 14.06.2024
Autor: Chorvátsky Grob
Počet videní: 748
2 min. čítania
Za diaľnicou vznikne moderné Centrum zhodnocovania odpadov

Centrum zhodnocovania odpadov bude na ploche viac ako 71.000 m2 zhodnocovať biologicky rozložiteľné odpady a stavebné odpady s predpokladanou ročnou kapacitou 50-tisíc ton biologického odpadu a 85-tisíc ton stavebného odpadu.

Cieľom projektu je výroba certifikovaného kompostu, ktorý sa následne použije ako biologické hnojivo a certifikovaného recyklátu, ktorý sa následne použije v stavebníctve.

V rámci projektu bude uskutočnená výsadba stromov a krov po obvode celého areálu a na budove, ktorá bude súčasťou areálu bude vegetačná strecha. Pozemkové úpravy okolia budú doplnené výsadbou lúčneho trávnika pre podporu biodiverzity, dažďovými záhradami, ktoré zvyšujú vlhkosť a znižujú prašnosť a doplnené hmyzími domčekmi.

Ide o celoslovenský projekt, ktorý bude financovaný 50% percentami zo štátneho rozpočtu a Európskych fondov a zvyšok dofinancujú súkromní investori. Po uplynutí 10 rokov bude musieť Centrum zhodnocovania odpadov finančné prostriedky čerpané z Európskych fondov vrátiť.

Dňa 12. júna sa na Obecnom úrade v Chorvátskom Grobe uskutočnilo verejné prerokovanie správy o hodnotení vplyvov navrhovanej činnosti na životné prostredie. K projektu sa môžu vyjadriť obyvatelia a okolité obce ešte do 20.06.2024. 

Kolaudácia Centra zhodnocovania odpadov - II. etapa je plánovaná ku koncu roku 2026. Už v súčasnosti vďaka zbernému dvoru sEKO obec v oblasti odpadového hospodárstva, šetrí ročne viac ako 50.000 EUR.

Centrum zhodnocovania odpadu bude otvorené šesť dní v týždni takmer celý pracovný deň, čím umožní obyvateľom obce odovzdávanie odpadov počas celého týždňa.

Všetky informácie k projektu nájdete na stránke Enviroportál:
https://www.enviroportal.sk/eia/detail/centrum-zhodnocovania-odpadov-2-etapa

 

Centrum_zhodnocovania_odpadu_1