Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Spoločnými silami vytvorme lepšie Námestie Josipa Andrića. Podeľte sa o svoje návrhy

VIDEO
Dátum: 28.06.2024
Autor: Chorvátsky Grob
Počet videní: 1195
23 min. čítania
Spoločnými silami vytvorme lepšie Námestie Josipa Andrića. Podeľte sa o svoje návrhy

Došlé pripomienky zverejňujeme bez osobných údajov pod článkom. Využite aj vy jedinečnú možnosť ovplyvniť vzhľad Námestia Josipa Andrića podaním pripomienok k víťaznému návrhu do 15. júla 2024.

Takmer 30 obyvateľov sa vo štvrtok 27.06.2024 aktívne zapojilo do diskusie o budúcnosti Námestia Josipa Andrića. Prezentácia víťazného návrhu revitalizácie, ktorú viedol Ing. arch. Matúš Pastorok, vyvolala živú diskusiu a cenné podnety od občanov.

Aj keď sa objavili určité námietky a výhrady, je dôležité zdôrazniť, že ide o nefinálny návrh. Odborná porota ho síce schválila, no teraz majú aj obyvatelia jedinečnú príležitosť prispieť svojimi názormi a pomôcť vytvoriť námestie, ktoré bude skutočne slúžiť potrebám nás všetkých.

„Chceme, aby sa obyvatelia cítili vypočutí a aby výsledné námestie bolo miestom, kde sa budú radi stretávať a tráviť čas,“ povedal Ing. arch. Matúš Pastorok. „Každá pripomienka je dôležitá.“

Ako sa môžete zapojiť?

Obyvatelia môžu svoje pripomienky k návrhu podávať do 15. júla 2024.

Online: Vyplnením formulára na webovej stránke obce:
https://chorvatan.sk/eforms/pripomienka-k-navrhu/21/

Osobne: Písomne v podateľni obecného úradu.

Videozáznam z prezentácie

Pre tých, ktorí sa nemohli zúčastniť osobne je k dispozícii videozáznam z celej diskusie pod článkom. Veríme, že spoločne vytvoríme námestie, na ktoré budeme všetci hrdí.

PRIPOMIENKY (došlé do 12.07.2024):

PRIPOMIENKA1
Podľa môjho názoru, vôbec nebolo treba námestie prerábať. Aktuálny parčík na námestí je skvelý, len by ho chcelo lepšie udržiavať, aby nebol zanedbaný a zaburinený.

Ak už chcete vniesť nové prvky do námestia, nech je to tak, aby nebolo treba spilovať staršie dreviny, ktoré v parčíku rastú. Veď by bolo hlúpe vyrúbať staré a nasadiť nové. A za 20 rokov znova, keď sa niekomu niečo nebude páčiť?!

Víťazný návrh má hlavnú chybu v tom, že je tam príliš veľa betónu a málo zelene. Samotná stavba s erbom je fajn, pekná, ale zvyšok treba doplniť zeleňou. Netreba obrovskú betonovú plochu. Deti sa môžu hrať futbal na ihriskách (školský dvor, fut. ihrisko), nie na námestí.

Na súčasnom námestí hyzdia dojem akurát tie zberné nádoby pri fare. Na to by bolo treba nájsť vhodnejšie miesto, kde to nebude kaziť dojem námestia.

PRIPOMIENKA2
PARKOVNE MIESTA NA OMŠE/POHREBY/SABASE/INE AKTIVITY - minimalne 30 PARKOVACICH BOXOV - priecne na Ulici Hostaky. Pocet obyvatelov Grobu bude rapidne pribudat a bude rapidne pribudat aj pocet ludi navstivujuci kostol v Grobe. Tolko demografia.
Navrhujem a ziadam k vitaznemu navrhu na ulici Hoštaky zriadit parkovanie nasledovne: Na pravej strane ulice Hoštaky rata prijekt s cca 5 a alebo 10 parkovaci miestami pozdlzne. Navrhujem a ziadam zapracovat tam 30 parkovacich miest a to tak, ze auta budu parkovat KOLMO na ulicu HOSTAKY, cize auto ked zaparkuje bude mat k asfaltovej vozovke uhol cca 90 resp. 70 stupnov. Takto sa medzi asfaltku Hostaky a areal kostola zmesti cca 30 parkovacich miest, Nad miestami su uz teraz vysoke stromy, cize cle je to aj green friendly, aj budu mat ludia co chodia do kostola kde parkovat a bude to cele vzdusne. Takisto je mozne taketo priecne parkovanie spravit na Hlbokej ulici. DAKUJEM VOPRED!


PRIPOMIENKA3
Dobry den, posunutim cesty od kostola zanikne jedine miesto v Chorvatskom Grobe kde sa da vonku sediet. Miesto pred cukrarnou, ktora je mimochodom jediny podnik v obci kam sa da ist. Zabratie volneho priestranstva pre park zoberie vsetky moznosti parkovania pred uradom a kostolom. A ziadne nove miesto pre parkovanie tam nevznikne. Spojit zonu pri kostole a namestie, ktora je predelena velmi frekventovanou cestou asi nie je mozne. Viac by obci prospelo cykloprepojenie s Ciernou Vodou a Bernolakovom. Z Ciernej Vody sa da dostat do BA, Jura, Ivanky. Z Chorvatskeho Grobu sa da dostat nikam. Mame obchodne centrum (Klokan) a nove ihrisko, ale nejde tam ziaden chodnik.

PRIPOMIENKA4
Navrhujem odbremeniť centrum obce od konečnej zastávky autobusu. V navrhovanom území odporúčam iba obyčajné zastávky autobusu - príchod autobusu podľa harmonogramu a po nastúpení a vystúpení cestujúcich následný odchod, bez možnosti odstavenia autobusu na dlhší čas (viac ako čas potrebný na výstup a nástup cestujúcich). Z návrhu odporúčam vypustiť priestor určený na státie autobusov, ktoré majú prestávku.

PRIPOMIENKA5
Dobry den, jw tam malo zelene. Odstranili sa parkovacie miesta ale pribudol iba beton a malo zelene a tiez zasravna v zime ked bude prsat, snezit, fukat nebude splnat ucel. Aku ochranu okrem zhora splna zastavka? Ked bude naozaj fukar a prsat tak ziadnu. Vsade v meste sa snazia co najviac zelene a tu si to vyberonujeme.

PRIPOMIENKA6
Navrhujem okolo priečelia obecného úradu vytvoriť pred oknami 3-5 metrový pás zelene, do ktorého sa vysadia stromy. Stromy zabezpečia prirodzené tienenie kancelárií a zníži sa potreba užívania klimatizačných zariadení. Pripájam obrázok.

namestie

PRIPOMIENKA7

1. Parkovanie vo vnútri obecného úradu:
o Existujúca murovaná dvojgaráž slúži ako sklad pre obecný úrad. V návrhu sa tento aspekt neberie do úvahy. Nekorešponduje potreby úradu.
o Trafostanica Slovak Telekomu nemôže byť premiestnená. Návrh nezohľadňuje existujúcu technickú infraštruktúru a potreby obecného úradu.
2. Cukráreň a zámene pozemkov:
o Uznesenie o zámene pozemkov bolo prijaté v septembri 2010 a geometrický plán z decembra 2010 definuje zámenu pozemku pri starom obecnom úrade s pozemkom pred cukrárňou. Návrh by mal reflektovať možnosti realizácie tejto zmeny.
3. Nedostatok parkovacích miest pre verejnosť:
o Počet parkovacích miest pred úradom aj kostolom je nedostatočný. Navrhujem zdvojnásobiť počet parkovacích miest, aby sa zabezpečila dostupnosť pre obyvateľov, najmä vo večerných hodinách počas zasadnutí obecných zastupiteľstiev, prípadne kultúrnych podujatí sa obyvatelia nemajú ako premiestniť.
4. Betónová konštrukcia pred obecným úradom:
o Betónová stavba vyzerá nevhodne a nezapadá do kultúry pôvodnej časti Chorvátskeho Grobu. Navrhujem prehodnotiť dizajn a zvážiť iné materiály a štýly, ktoré by lepšie zapadali do lokálneho prostredia.
5. Zeleň a parková úprava:
o Súčasný parčík má viac zelene než navrhovaný betónový priestor. Navrhujem zrušiť betón a vytvoriť park s vysokými stromami, kvetmi a lavičkami, ktoré poskytnú tieň a priestor pre oddych a prechádzky pre rodiny.
6. Kultúrne aktivity a infraštruktúra:
o Betónový priestor pre kultúrne aktivity nie je nutný, najmä vzhľadom na frekventovanú križovatku a nedostatok základnej infraštruktúry ako WC. Park s množstvom zelene a stromov by poskytol vhodnejšie prostredie pre občasné kultúrne akcie.
7. Pokračovanie cyklotrasy:
o V návrhu chýba pokračovanie cyklotrasy v rámci pôvodnej časti obce a smerom na Bernolákovo. Navrhujeme doplniť cyklotrasu pre lepšie prepojenie a zvýšenie bezpečnosti cyklistov.
8. Budúcnosť obecného úradu:
o S kapacitnými dôvodmi je pravdepodobné, že obecný úrad bude v budúcnosti presunutý. Návrh by mal zahrnúť flexibilitu pre budúce využitie budovy a okolitého priestoru, napríklad ak by sa tam nachádzal Dom dôchodcov, betónové námestie na kultúrne podujatia je neakceptovateľné. Aby sme o 10 rokov nerobili novú architektonickú súťaž.
9. Udržateľnosť a ekologické riešenia:
o Zvážiť využitie ekologických materiálov a technológií, ako sú permeabilné povrchy pre lepšie odvodnenie a minimalizáciu tepelného ostrova. Návrh to nereflektuje - betón.
10. Bezpečnosť a pohodlie:
o Doplniť osvetlenie pre zvýšenie bezpečnosti v noci a množstvo lavičiek s tienidlami pre pohodlie návštevníkov počas horúcich dní.
11. Interaktívne prvky:
o Pridať interaktívne prvky ako fontány, informačné tabule o histórii obce, ktoré by prilákali návštevníkov a posilnili komunitný duch.

PRIPOMIENKA8
Prosim Vas, ZVYSTE pocet parkovacich miest. Rusit parkovacie miesta by bol krok späť. Ved aut PRIBUDA, nie ubuda.... to myslim, ze evidujeme vsetci... :-)

PRIPOMIENKA9
Námestie vôbec netreba prerábať. Peniaze by sa dali použiť na vytvorenie lepšieho zázemia v okoli stareho futbal.ihriska napriklad miest na opekanie, ihrisko, výsadba stromov a hlavne cyklochodniky smer Čierna voda a Bernolakovo.

PRIPOMIENKA10
Dobrý deň, terajší parčík je útulný a pekný. Ak sa má teda meniť, tak prosíme pre deti nejaký interaktívny prvok ako fontánu, kde sa dá vojsť a pod. Zároveň:
- Určite je v novom projekte tam málo zelene, skutočne sa zdá, že dnes je tam zelene viac.
- námestie my by nám malo slúžiť, nie byť len betônovým monolitom na ktorý sa budeme len pozerať z okna auta a nebudeme tam mať dôvod chodiť.
- Musí sa tam dať dobre zaparkovať/viac parkovacích miest prosíme
- Útulnejší štýl námestia (podobný ako dnes) s váčším zastúpením zelene a interaktívnymi prvkami by viac korešpondoval so štýlom obce a potrebami obyvateľov.
Ďakujem

PRIPOMIENKA11
Dobrý deň,
Mne v návrhu chýba poriadne stojisko na bicykel. Chystá sa cyklochodník z ČV. Na námestie chodí viac spojov na rôzne smery. Bolo by teda vhodné myslieť už teraz na bezpečné a funkčné prístrešky na bicykle, kde by si mohli obyvatelia nechať bicykle celý deň a ďalej prestúpiť na bus do PK, SC, BA.. prípadne ak potrebujú ísť na Obecný úrad, nemusia použiť auto. Takto podporiť cyklomobilitu. Prístrešok by mohol mať zelenú strechu, lepšie sú také stojany, o ktoré sa dá zamknúť bicykel rámom, nie len koleso.

PRIPOMIENKA12
Nesúhlasim s betonóvou stavbou pred OÚ. Navrhujem nahradiť fontánou, osviežujúcim vodným sprejom, osviežiť sa pitnou vodou, informačnými tabuľami o histórii obce, prípadne fotogal. významnýcch osobnosti obce. Maximalizovať zeleň. Posunúť priestor pred kostolom max. o 8-10 m smerom ku kostolu. Elektrickú sieť dať pod zam. Minimalizovať parkovacie miesta na námesti. Vybudovať záchytné parkovanie pri starom fut. ihrisku a smerom od Slov. Grobu po pravej strane.Autobusová zástavka len pre nástup a výstup cestujúcich. Riešiť vodo-záchtné opatrenia. Vpuste dažďovej vody posúnúť vyššie na Hlbokú ul., Hoštáky a M. Urbana. Pri navrhovanom zabetonovaní nám a storočnej vode sa môžeme dočkať zaplavenia nám. Námestie už bolo raz revitaliyované s pomoc. europských peňazí. Uprednosťujem revitalizáciu cintorína /urnova stena/ a v priestore star. futb. ihriska park a kultúrno oddych. centrum.

PRIPOMIENKA13
Dobrý deň
k návrhu na revitalizáciu námestia mám viacerov pripomienok:
1. počíta s prejazdom autobusov cez Školskú čo okrem výrazného zhoršenia bezpečnosti detí pri škole, vyvolá ďalšie investície - oprava povrchu cesty Školská + rozšírenie cesty Mila Urbana. Zaujímalo by ma ako sa k tejto zmene stavajú rodičia školopovinných detí a obyvatelia dotknutých ulíc.
2. súčasný parčík sa zruší a nahradí ho stojisko pre autobusy a monumentálna zastávka autobusu, ktorá svojím betónovým dizajnom nezapadá do koloritu obce.
3. posunutím cesty na Hoštáky sa zruší ihrisko pre deti pri cukrárni a zmenší sa jediné posedenie v starej časti obce. Návrh súčasne neráta s prejadzom poľnohospodárskych vozidiel po ulici Hoštáky.
4. v návrhu je menej zelene na námestí ako je tam v súčasnosti.
5. financie na realizáciu námestia by sa dali použiť radšej na dobudovanie inej chýbajúcej infraštruktúry obce napr. cyklotrasy, vybudovanie kultúrneho domu, ihrísk...

Nemá zmysel vytvárať pred obecným úradom priestor na kultúrne podujatia, vzhľadom na malý priestor a frekventovanú hlavnú cestu, ktorá spája obec s Bernolákovom. Rozhodne by bolo lepšie zrušiť stojisko autobusov, autobusy môžu stáť na Zlatých pieskoch a radšej rozšíriť námestie o zelené plochy, vysadiť ďalšie stromov, umožniť prejazd námestím len pre autobusy a majiteľov domov na námestí a rozšíriť parkovacie miesta.

PRIPOMIENKA14
1. Priestor ohradený pred kostolom
Doporučujem ponechať doterajšie oplotenie, nakoľko sa jedná o pietne miesto, je tam bývalý cintorín, sú tam pamätniky: padlým hrdinom z 1. a 2. svetovej vojny, roľníkom, ktorí boli komunistickým režimom zaznávaní a postihovaní, jaskyňka Panny Márie. Tento priestor zrevitalizovať a doplniť lavičky.
2. Doterajšie miesto na stretávanie občanov je cukráreň a jej okolie
Pred cukrárňou je detské ihrisko, stretávajú sa tu rodičia, priatelia spolu s deťmi, ihrisko je od cesty ohradené, bezpečné pre deti.
Presun cesty smerom k cukrárni by tento priestor narušil, vstup a výstup z cukrárne by sa stal nebezpečným a rizikovým.
Cukráreň je dôležité miesto v pôvodnej časti Chorv.Grobu na konzumovanie, na pohostenie, na rodinné oslavy, na kary a pod.
3. Cesta na Hoštaky
Navrhujem ponechať tak, ako je umiestnená doteraz, treba zrevitalizovať okolie, vybudovať parkovacie miesta, aj na ul. Hlboká cesta.
Doplniť zeleň, stromy, kríky, podľa možností prekryť kanály, čím sa získa plocha na zeleň.
4. Námestie
Z námestia vytvoriť zelenú plochu, so stromami, lavičkami, pristrešok pre autobus.zastavku vybudovať tak, aby čakajúci boli chranení pred zlým počasím. Rešpektovat aj vjazdy a výjazdy občanov, bývajúcich na námestí , resp. návštevníkov Obecného úradu.
Prehľadne vyznačiť z každej strany hviezdicový tvar ciest, vyznačiť priechody pre chodcov.

PRIPOMIENKA15
Málo parkovacích miest jednak pre návštevníkov úradu a jednak pre kostol, chápem že veľká betónová plocha by mala slúžiť pre občasné kultúrne akcie, ale určite by to šlo riešiť inak, potreba zabezpečiť tienenie. Chýba nejaký vodný prvok, ktorý by trochu sanoval málo zelene, rozumiem, že následná údržba a náklady s tým spojené budú na účet obce. Prehrievanie tohto veľkého betónového priestoru však bude značné.

PRIPOMIENKA16
Nakoľko už dnes je ul. Školská veľmi frekventovaná (MŠ, ZŠ, Stavebniny, Coop Jednota) nesúhlasím s premávkou autobusov po uvedenej ulici. Tak ako to bolo doteraz, tak to bolo ideálne.

PRIPOMIENKA17
Podávam nasledovné pripomienky k víťaznému architektonickému návrhu vzhľadu Námestia Josipa Andrića

1. Nesúhlasím z návrhom trasy objazdu autobusov prichádzajúcich zo západu čiže z Čiernej vody respektíve z Výhonu smerom cez ulicu Mila Urbana, Školskú ulicu a ulicu Antona Václavika späť na Výhon.
a. Križovatka ulíc Mila Urbana a Školská nieje prispôsobená pre prejazd autobusov.
b. V ranných a poobedných hodinách v dopravných špičkách sa na križovatke ulíc Školská a Antona Václavika vytvárajú rady stojacich áut, ktoré čakajú na odbočenie smerom z ulice Školská na ulicu Antona Václavika
c. V dopravno-kapacitnom posúdení vypracovanom pre investičný zámer IBV Výhon Chorvátsky Grob 1. – 4.etapa, napojenie projektu IBV Výhon na ulicu Antona Václavika sa nepočíta z prejazdom 22 autobusov denne cez novovybudovanú križovatku projektu IBV Výhon ulíc Antona Václavika a Školskej
d. Navýšenie dopravy na Školskej ulici o prejazdové autobusy liniek 525 a 528 v celkovom počte 22 autobusov denne by viedlo k
i. zvýšenej hlučnosti na ulici Školská
ii. zníženiu bezpečnosti detí a občanov v priestore pred základnou školou a pred predajňou potravín
iii. zvýšeniu tvorby dopravnej zápchy na križovatke ulíc Školská a Antona Václavika a vjazdu do projektu IBV Výhon
2. Navrhujem do architektonického návrhu budúcej podoby vzhľadu Námestia Josipa Andrića zapracovať otáčanie autobusov na námestí ako je to v súčasnej dobe
3. Navrhujem zvýšiť počet parkovacích miest v okolí kostola na uliciach Hoštáky a Hlboká cesta
4. Navrhujem do architektonického návrhu budúcej podoby vzhľadu Námestia Josipa Andrića zapracovať nasledovné
a. Vyústenie plánovanej cyklotrasy
b. Zmenšiť betónový priestor pred budovou obecného úradu
c. Zmenšiť betónový priestor medzi jestvujúcimi domami a navrhovaním Pavilónom na námesti
d. Zvýšiť podiel zelene v podobe stromov, ktoré by vytvárali tienenie v letných mesiacoch

PRIPOMIENKA18
Nesúhlasím z navrhovaným riešením autobusovej dopravy cez Školskú ulicu. Vzhľadom k jej momentálnej frekventovanosti pre školu/škôlku. Požadoval som opätovné umiestnenie spomaľovacieho pásu, ktorý bol odstránený a bola zamietnutá požiadavka. Takže preto nesúhlasím s autobusom stačia rýchlo jazdiace autá.

PRIPOMIENKA19
Nesúhlasí z projektom námestie Chorvátsky Grob pretože mám uznesenie o zámene pozemkov. Pozemok pred cukrárňou ma byť v mojom vlastníctve v maili posielam doklady Gašparovičová

PRIPOMIENKA20
Pripomienky k revitalizácii:
V uvedenom nákrese je veľmi veľa betónovej plochy a veľmi málo zelene, čo bude prispievať k ešte väčšiemu prehrievaniu ovzdušia na námestí. Parčík, ktorý sa tam nachádza, spĺňa svoj účel, len ho treba udržiavať a hlavne treba odstrániť kontajnery, ktoré rušia celý vzhľad námestia. Betónová zastávka, ktorá má byť umiestnená na námestí svojim dizajnom vôbec nezapadá do prostredia našej obce.(toto môže byť vybudované na veľkom priestranstve v mestečku)
Treba doriešiť zastávky autobusov a hlavne ich stojisko, čo na takom malom námestí je veľmi nevyhovujúce, ale umiestniť zastávku autobusu hneď tesne za zákrutou v križovatke, tiež nie je dobré riešenie a hlavne treba brať ohľad na občanov, ktorí bývajú na námestí - ich výjazd a vjazd do dvorov.
Takisto nesúhlasím s takými navrhnutými úpravami v okolí kostola, aby sa búralo to, čo sa pred rokmi vybudovalo - týka sa to hlavne kaplnky Panny Márie a takisto ostatných pomníkov - pomník padlých vojakov počas I. a II. svetovej vojny, pamätník roľníkov, ktorí boli postihovaní komunistickým režimom, kríž, ktorý pripomína pandémiu covidu. Tento priestor kostola sa dá upraviť aj bez takých veľkých úprav a zároveň sa zachová pôvodný stav jeho okolia. Treba tam dobudovať parkovacie miesta, aby bol priechodný vchod do kostola.
Spojiť priestor od obecného úradu po kostol cez takú frekventovanú križovatku a zasahovať až do priestoru pred cukrárňou , kde je detské ihrisko, je nemysliteľné, stačí tento priestor upraviť a obnoviť hracie prvky a lavičky pre rodičov a deti.
Financie, ktoré sa majú použiť na revitalizáciu, treba investovať do infraštruktúry, ktorá obci chýba, kultúrny dom, zdravotné stredisko, cyklotrasy a nie na projekt, ktorý narúša pôvodný charakter našej obce.

PRIPOMIENKA21
1.V uvedenom nákrese je navrhované veľmi veľa betónovej plochy a málo zelene, čo bude prispievať k väčšiemu prehrievaniu ovzdušia počas letných dní.
2.Poukazujeme na nevhodné umiestnenie zástavky autobusu na hlavnom ťahu medzi Bernolákovom a Pezinkom pred domom na ul. Chorvátska 4, kde už aj t.č. je
problém autom vyjsť na hlavnú cestu.
3.Takisto nesúhlasíme s navrhnutými úpravami v okolí kostola, najmä aby sa búralo to, čo sa pred rokmi vybudovalo - hlavne sa to týka kaplnky Lurdskej Panny Márie a takisto ostatných pomníkov, ktoré sú tam osadené. Žiadame zachovať pôvodný stav okolia kostola.
4.Poukazujeme na problém cesty smerom na Hoštáky, ktorou prechádzajú denne obyvatelia ulice Hoštáky, Malé Vinice, Pod Vinicami a časť Dlhej ulice. Stane sa neprejazdná pre smetiarske autá, príchod do domu smútku, hasičské vozidlá, zdravotná pomoc a pod.
5.Žiadame zmeniť predložený návrh tak, aby nezasahoval do praktických a účelných prejazdov v obci a nemenil námestie v neprospech existujúcich stavieb resp obyvateľov obce, ideálne by bolo tento nývrh vôbec neralizovať.

Video