Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Obec rokuje o kyvadlovej autobusovej doprave k železniciVytlačiť
 

Zástupcovia spoločnosti Slovak Lines rokovali s vedením obce o vytvorení nových autobusových liniek z Chorvátskeho Grobu do Bernolákova - železničnej stanice a z Čiernej Vody na železničnú stanicu v Ivánke pri Dunaji. "Zvažujeme kyvadlovú dopravu, ktorá by v čase rannej a poobedňajšej dopravnej špičky zvážala obyvateľov k vlakovým spojeniam s Bratislavou", povedala starostka obce Vlaďka Vydrová. 

Zástupcovia Slovak Lines sa k návrhu na zriadenie liniek postavili pozitívne, ale upozornili na potrebu získania súhlasných stanovísk od BSK a BID. Pracuje sa s viacerými alternatívami trasovania kyvadlovej dopravy:
1) Z námestia Josipa Andriča do Bernolákova (žel.stanica).
2) Od Monaru cez pôvodnú časť obce do Bernolákova (žel.stanica).
3) Od Monaru cez Triblavinskú do Ivánky pri Dunaji (žel.stanica).

Každá z uvažovaných trás má svoje úskalia. V Bernolákove je napríklad problém s otočením sa autobusu. Od svojej poslednej zastávky pri železničnej stanici by autobus musel prejsť navyše asi dva a pol kilometra, aby sa vrátil na rovnakú cestu v opačnom smere. Tento problém sa týka aj alternatívy č. 2. 

Alternatíva č. 2 je zaujímavá tým, že by pomohla širšiemu počtu obyvateľov, nakoľko by začínala a končila pri obchodnom centre Monar. Treba však upozorniť na to, že Bernolákovo je v inej tarifnej zóne a predplatené cestovné lístky by, pre čiernovoďanov, boli drahšie.

Najkomplikovanejšia z hľadiska realizácie je alternatíva č.3. V Ivánke pri Dunaji totiž nie je pri vlakovej stanici autobusová zastávka, ktorá by sa tak musela najskôr schváliť a vybudovať (potrebný súhlas zastupiteľstva Ivánky). V čase rannej špičky je navyše otázna aj efektivita tohoto spojenia, nakoľko by autobus prechádzal Pezinskou ulicou, ktorá býva občas plná už od Monaru. Pracovníci Slovak Lines krútili nesúhlasne hlavami aj nad používaním Triblavinskej cesty, nadjazdu ponad diaľnicu a rozbitú spojnicu k Ivánke pri Dunaji, ktorú požadujú upraviť. Inak tam autobusy nepustia. 

Varianty 1 a 2 sa zdajú byť aktuálne reálne. Autobusom by ste sa tak od obecného úradu, k vlakovej stanici dostali za asi 8 minút. Linky by boli načasované tak, aby ste ráno stihli vlakový prípoj do Bratislavy a podvečer, by po vystúpení z vlaku na vás čakal autobus do Grobu.

Pracovníci Slovak Lines analyzujú získané informácie.
O ďalších krokoch vás budeme informovať.


 

Zverejnené 6.3.2019
Aktualizované: 7.3.2019


 
English version
ÚvodÚvodná stránka