Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Pozvánka na festival chorvátskej kultúry DobrodošliVytlačiť
 

Srdečne Vás pozývame na festival chorvátskej kultúry Dobrodošli, ktorý sa už tradične koná v centre hlavného mesta Bratislavy.

V sobotu 13. júla 2019 od 17:00 hod. je na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave pre Vás pripravený bohatý kultúrny program, v ktorom vystúpia viaceré domáce i zahraničné folklórne súbory.

Súčasťou festivalu je aj jedinečný alegorický sprievod s konským záprahom Po staza naših starih (Po stopách našich predkov), ktorý sa vydal na cestu z Chorvátska začiatkom júla. Tento sprievod kopíruje trasu putovania Chorvátov na naše územie, keď ich osmanské vpády nútili opúšťať svoju domovinu a v podunajských krajinách sa usadili ešte na začiatku a v priebehu 16. storočia. Sú to Chorváti, ktorí dnes žijú v Rakúsku, na Slovensku, v severozápadnej časti Maďarska a ktorí sú súčasťou korpusu burgenlandských Chorvátov.

V nedeľu 14. júla 2019 sa účastníci sprievodu Po staza naših starih presunú do obcí Šenkvice a Mokrý Háj, ktoré Chorváti na našom území v 16. storočí založili. V Šenkviciach program začína o 10:00 hod. slávnostnou svätou omšou a pokračuje príchodom alegorického sprievodu Po staza naših starih do obce a spoločným vystúpením účastníkov sprievodu a FS Mladosť.

Zavŕšením celého festivalu chorvátskej kultúry bude od 14:00 hod. slávnostný program v obci Mokrý Háj, ktorá si v tomto roku pripomína 450 rokov od svojho založenia Chorvátmi.
 

Dobrodosli_city_small.jpg


 

Zverejnené 10.7.2019


 
English version
ÚvodÚvodná stránka